Asil - Vekil Sorunu | Melek Yatırımcı Naval Ravikant’ın Perspektifinden Doğru Avukatı Nasıl Seçebilirsiniz?

1/11/20241 min oku

naval ravikant
naval ravikant

Napolyon veya Julius Caesar’a atfedilen bir söz vardır. “Eğer bir şeyin yapılmasını istiyorsan, kendi git. İstemiyorsan, başkasını gönder”.

4+ Milyar Dolar Değerleme Alan Angelist İsimli Şirketin Kurucu Ortağı ve Eski CEO’su, melek yatırımcı Naval Ravikant neden yalnızca butik hukuk bürosu ve bankerler ile çalışmayı tercih ettiğini asil vekil problemi perspektifinden şu şekilde açıklıyor:

"...Asil işin sahibidir, vekil ise bir çalışandır. Asil - vekil sorunlarından kaçınmak için her zaman küçük şirketlerle çalışın. Asil - vekil sorununu çözebileceğiniz diğer bir yöntem ise mümkün olduğunca küçük şirketlerle çalışmaktır.

Örneğin, kendi işlerim için avukat, banker veya muhasebeci ile çalışacaksam, firmanın büyüklüğü konusunda çok hassas davranıyorum. Tüm diğer şartlar eşitse büyük firmalar küçük olanlardan daha kötü bir performans sergiliyorlar.

Evet, büyük firmaların daha fazla deneyimi olur. Evet, daha fazla çalışanı olur. Evet, markaları da daha bilindik olur. Ama buradaki asil ve vekiller arasında ayrım çok daha keskindir. Çoğunlukla asil sizi şirket ile çalışmaya ikna edecek, ama sonra işinizi onun kadar çok da fazla önemsemeyecek bir vekil ile çalışacaksınız. Çok basit bir hizmet almanız oldukça olasıdır.

Ben butik firmalarla çalışmayı daha çok tercih ederim.
Benim ideal hukuk firmam tek kişiliktir. Bankerim de tek kişidir. Bu durumda ise bir kişinin sunabileceği kaynaklar için diğer şeylerden feragat ediyorsunuz ve bir kişiye çok bağlanıyorsunuz. Evet ama taşın altına elini koyacak yalnızca tek bir kişi var. İşaret edeceğiniz bir kişi var, kaçacak hiçbir yer yok. Sorumluluk derecesi oldukça yüksektir..."


Agur Legal


Kaynak