Bulunduğunuz Tarafa Göre; Sözleşmede Cezai Şart Nasıl Düzenlenmelidir?

İmzaladığınız sözleşmeler sizin yararınızı en çok  gözetecek şekilde hazırlandı mı?

4/16/20241 min oku

four men looking to the paper on table
four men looking to the paper on table

Kendinizi ticari hayatın risklerinden korumak için  sözleşme imzalamayı tercih ediyorsunuz. Peki imzaladığınız sözleşmeler sizin yararınızı gerçekten de en çok  gözetecek şekilde hazırlandı mı?

Bulunduğunuz Tarafa Göre Sözleşmede Cezai Şart Nasıl Düzenlenmelidir? 🔎

📌 Sözleşmenin ana unsuru sizin bir şey sağlamanız veya yerine getirmeniz ise; Cezai şart “...” TL/USD vb. şekilde maktu bir ücret yerine “...gecikilen her gün için sözleşmenin binde biri kadar TL/USD...”  vd. olacak şekilde düzenlenmesini talep etmelisiniz. Aksi takdirde tarafınızca sözleşmenin ifasında 1 gün dahi gecikme yaşanması durumunda belirlediğiniz tutara göre yüzbinlerce TL/USD veya daha fazla tutarda cezai şartı karşı tarafın talep etme hakkı doğacaktır.

📌 Sözleşmenin ana unsuru karşı tarafın bir şey sağlaması veya yerine getirmesi ise;Cezai şart tutarının “...” TL/USD vb. şekilde maktu bir ücret olarak belirlenmesi tavsiye edilir. Bu tutarın da aynı zamanda;

i) Karşı tarafın sözleşmeden doğan edimlerini yerine getirme yükümlülüğünü ihlal etmemesini  sağlama amacı ile caydırıcı olmaya yeterli ve

ii) Sözleşmeden doğan edimlerin karşı tarafça yerine getirilmemesi halinde başka unsurlarla zararınızı kanıtlayamasanız dahi bu zararı tazmin etmeye yetmesi beklenilecek bir meblağ da olması önerilmektedir.

Sözleşme hukuku konusunda uzman ekibimiz ile ücretsiz ön görüşme gerçekleştirmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.